واکنش تند مقامات اروپایی به تهدید آنکارا برای خروج از توافق پناهندگان

به گزارش وبلاگ واحدی، تهدید اخیر آنکارا مبنی بر خروج از توافق پناهندگان با اتحادیه اروپا در صورت لغو نشدن صدور ویزا برای شهروندان ترک تا ماه اکتبر با واکنش تند و انتقادی مقامات اروپایی روبرو شده است.

واکنش تند مقامات اروپایی به تهدید آنکارا برای خروج از توافق پناهندگان

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ واحدی به نقل از روزنامه اتریشی استاندارد آلمان، تهدید اخیر آنکارا مبنی بر اینکه ترکیه در صورتی که اروپا تا ماه اکتبر صدور ویزا برای شهروندان ترک را لغو نکند از توافق پناهندگان با این اتحادیه خارج می گردد با واکنش سختی از طرف مقامات اروپایی روبرو شده است.

سباستین کورس، وزیر امور خارجه اتریش در یک موضع گیری اظهارات همتای ترک خود را رد نموده و تاکید نمود که شرایط آشکاری برای آزادی ویزا وجود دارد که همه آن ها بدون استثنا باید برآورده گردد؛ بخصوص شرط اصلاحات قوانین مبارزه با تروریسم آنکارا از جمله آن است.

وزیر امور خارجه اتریش همچنین تاکید نمود که اروپا در مسئله پناهندگان نباید به ترکیه وابسته گردد. اتحادیه اروپا باید قادر به محافظت مستقل از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا باشد.

معاون صدر اعظم آلمان نیز در واکنش به این تهدید ترکیه با تاکید بر اینکه اروپا و آلمان اجازه نمی دهند مورد اخاذی قرار گیرند تاکید نمود که این به ترکیه بستگی دارد که آیا لغو صدور ویزا برای شهروندان ترک می تواند اجرایی گردد یا نه.

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز همچنان به ترکیه برای برآورده کردن 72 شرط آزادی ویزا برای شهروندان ترک فشار می آورد که مهمترین آن اصلاحات در قوانین مبارزه با تروریسم ترکیه است.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در این باره گفت: اما کمیسیون هرگز نمی خواهد شایستگی ترکیه در مبارزه با تروریسم را کاهش دهد.

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین بر لزوم پایبندی به قانون از طرف ترکیه در واکنش به کودتای نظامی نافرجام تاکید نموده و یادآوری کرد که این طور نمی گردد که پروفسورها یا وبلاگ واحدی به دلیل اظهار نظرهای خود به زندان بیفتند.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا هم شب گذشته این مسئله را آشکار کرد که اجازه نمی دهد از طرف ترکیه مورد اخاذی قرار گیرد. کارشناسان کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کردند که می توانند آنکارا را درباره اجرای اصلاحات ضروری در این باره مشاوره داده و حمایت نمایند.

حزب سوسیال مسیحی آلمان نیز تهدیدات ترکیه برای خروج از توافق پناهندگان را رد نموده و دبیر کل حزب سوسیال مسیحی آلمان تهدید و اولتیماتوم را سبک جدید دولت اردوغان دانسته و بر لزوم برآورده شدن شرایط از طرف آنکارا برای آزادی صدور ویزا تاکید نمود.

وی همچنین گفت: آزادی ویزا برای ترکیه در شرایط فعلی کاملا بعید است. اتحادیه اروپا باید حالا شرایط را کاملا روشن کند.

یورگن هاردت، از سیاستمداران حزب دموکرات مسیحی آلمان نیز با انتقاد از اولتیماتوم دولت ترکیه به اتحادیه اروپا آن را کاملا رد نموده و بیان کرد که من اعتقاد ندارم که آزادی ویزا تحت حالت فوق العاده فعلی در ترکیه امکان پذیر باشد.

دولت ترکیه اواسط ماه جولای در واکنش به کودتای نافرجام در این کشور یک حالت فوق العاده سه ماهه را در ترکیه برقرار کرد که تا اواسط اکتبر ادامه دارد.

مایکل گاهلر، از سیاستمداران حزب دموکرات مسیحی مجلس اروپا نیز تاکید نمود که کمیسیون اتحادیه اروپا باید حالا این مسئله را مورد ارزیابی قرار دهد که آیا ترکیه اصلا تا به حال شروط آزادی ویزا برای شهروندان ترک را برآورده نموده است. بزرگترین شرط مورد اختلاف، اصلاح قوانین مبارزه با تروریسم ترکیه است.

وی همچنین گفت: آزادی ویزا برای ترک ها تنها زمانی برآورده می گردد که همه 72 شرط مدنظر اروپا در این باره برآورده گردد. لغو صدور ویزا برای شهروندان ترک ربطی به مسئله پناهندگان ندارد و ترکیه این دو را بهم مرتبط نموده است.

المار بروک، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اروپا نیز تاکید نمود که تهدیدات اخیر وزیر امور خارجه ترکیه هیچ تغییری در این مسئله ایجاد نمی کند که آنکارا باید قوانین مبارزه با تروریسم خود را تغییر دهد. این طور نمی گردد که قوانین مبارزه با تروریسم به عنوان بهانه ای برای زندانی کردن انسان ها مورد استفاده قرار گیرد. ما این شرایط را نمی توانیم تحمل کنیم. تغییر قوانین ضد تروریسم آنکارا از جمله شرایط برای لغو صدور ویزا برای شهروندان این کشور است.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 904

به "واکنش تند مقامات اروپایی به تهدید آنکارا برای خروج از توافق پناهندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند مقامات اروپایی به تهدید آنکارا برای خروج از توافق پناهندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید