پامپئو: از همه ابزارهایمان برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح استفاده می کنیم

به گزارش وبلاگ واحدی، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفته دولت این کشور از ابزارهای خودبرای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح استفاده خواهد کرد.

پامپئو: از همه ابزارهایمان برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح استفاده می کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا امروز سه شنبه با تکرار لفاظی ها علیه ایران گفت کشورش از همه ابزارهای در دسترس خود برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح استفاده خواهد کرد.

حساب کاربری رسمی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر بخشی از سخنان مایک پامپئو را منتشر کرده است. او می گوید: چیزی که مردم آمریکا باید بدانند این است که رئیس جمهور دونالد ترامپ متعهد به استفاده از همه ابزارهایمان برای جلوگیری از دستیابی ایرانی ها به سلاح های متعارف بیشتر است. من باور دارم که ما توانایی انجام این کار را داریم.

ممنوعیت های مربوط به فروش سلاح به ایران به موجب مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از روز 18 اکتبر 2020 برداشته خواهد شد. پامپئو رهبری تلاش هایی را برای جلوگیری از اتمام این تحریم ها به عهده گرفته، اما رویترز گزارش داده احتمالاً این تلاش به بن بست خواهد خورد.

دولت آمریکا در روزهای گذشته قطعنامه ای را میان شماری از اعضای شورای امنیت توزیع کرده که خواستار تمدید این تحریم ها علیه ایران است. با این حال، تصویب این قطعنامه منوط به موافقت 9 عضو شورای امنیت و عدم وتو از سوی روسیه و چین است.

دولت آمریکا تنها می تواند امیدوار به جلب حمایت فرانسه، بریتانیا و آلمان به عنوان سه عضو اروپایی برجام باشد. چین و روسیه به عنوان دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت به احتمال زیاد با هر گونه تلاش از سوی آمریکا برای تمدید این تحریم ها مخالفت خواهند کرد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تاکید کرد که علی رغم فشارها و تلاش های آمریکا، تحریم های تسلیحاتی ایران در سازمان ملل قابل تمدید نیست.

ریابکوف در گفت وگو با شبکه ریانووستی عاملی که مانع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می شود را قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مطرح نمود.

وی در این باره توضیح داد: درباره تمدید رژیم ویژه (تحریم) ارائه تجهیزات نظامی به جمهوری اسلامی ایران و همچنین فروش تسلیحات توسط ایران، [باید بگویم] که این پرونده در زمان قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بسته شد. این رژیم ویژه، بعد از دوره 5 ساله در اکتبر 2020 منقضی می شود و هیچ انحرافی از این تصمیم وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1151

به "پامپئو: از همه ابزارهایمان برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح استفاده می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: از همه ابزارهایمان برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح استفاده می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید