چگونه از ابتلا به سرطان روده عظیم جلوگیری کنیم؟

به گزارش وبلاگ واحدی، فوق تخصص گوارش، کبد و کیسه صفرا گفت: سرطان روده عظیم یکی از بیماری های بدخیمی است که می توان با غربالگری از آن جلوگیری کرد.

چگونه از ابتلا به سرطان روده عظیم جلوگیری کنیم؟

مریم جامه شورانی در رابطه با سرطان روده عظیم، اظهار کرد: فرایند سرطان روده عظیم (کولورکتال) با رشد تومور یا بافت در رکتوم و یا کولون شروع می گردد؛ اگر این رشد غیرطبیعی که تحت عنوان پولیپ شناخته می گردد، سرطانی تشخیص داده گردد می تواند تومور را روی دیواره رکتوم یا کولون تشکیل دهد و سپس در عروق خونی و یا لنفاوی رشد می نماید و احتمال متاستاز به سایر مناطق را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه سرطان روده عظیم سومین عامل مرگ و میر در دنیا است، اضافه کرد: سن، رژیم غذایی، سابقه بیماری های قبلی، انتقال وراثتی، بیماری های التهابی روده (IBD)، چاقی، مصرف الکل و استفاده از موادمخدر از جمله عوامل افزایش دهنده سرطان کولورکتال یا روده عظیم است.

این پزشک با بیان اینکه بیشتر افراد مبتلا به سرطان روده عظیم بالای 50 سال هستند ولی امکان ابتلا در هر سنی وجود دارد، توضیح داد: سرطان روده عظیم رابطه مستقیمی با رژیم غذای پرچرب، کم فیبر و مصرف کم میوه و سبزیجات وجود دارد.

فوق تخصص گوارش، کبد و کیسه صفرا با بیان اینکه افرادی که سابقه کولیت اولسروز یا کرون داشته اند، احتمال ابتلای آن ها به سرطان روده عظیم بیشتر است، ادامه داد: لازم به ذکر است در افراد دیابتی یا خانم هایی که سابقه سرطان های رحم، تخمدان و سینه داشتند، شانس ابتلا به سرطان روده عظیم بیشتر است.

جامه شورانی با تاکید بر اینکه افرادی که نزدیکان درجه یک آن ها به سرطان روده عظیم مبتلا بودند باید قبل از 50 سالگی تحت نظر پزشک قرار گیرند، اظهار کرد: اگر فرد سابقه کانسر آدنوکارسینوم روده عظیم و یا پولیپ در یکی از بستگان نزدیک (که سنش در زمان ابتلا کمتر از 60 سال بوده) داشته باشد، باید از 10 سال کمتر از سن فرد مبتلا، کولونوسکوپی انجام دهد. لازم به ذکر است مصرف آسپرین برای پیشگیری از پولیپ های آدنوماتوز موثر است.

وی در رابطه با پیشگیری از ابتلا به سرطان روده عظیم، اعلام کرد: سرطان روده عظیم یکی از بیماری های بدخیمی که می توان با غربال گری از آن جلوگیری کرد، بنابراین به همه افراد بالای 50 سال توصیه می گردد برای کولونوسکوپی مراجعه نمایند، زیرا این سرطان در بیشتر موارد قبل از ایجاد بدخیمی مرحله پیش بدخیمی به نام پولیپ دارد که با خارج کردن کامل آن می توان از تبدیل آن به بدخیمی پیشگیری کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 1753

به "چگونه از ابتلا به سرطان روده عظیم جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از ابتلا به سرطان روده عظیم جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید