کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می شود

به گزارش وبلاگ واحدی، یکی از عوامل بالقوه در کمبود ویتامین B 12، سطح پایین اسید معده است. محققان استفاده از دارو های آنتی اسید را به شدت با کمبود B 12 مرتبط دانسته اند. کمبود ویتامین B 12 یک مشکل شایع جسمی است که می تواند عواقب جدی داشته باشد، اما پزشکان اغلب آن را نادیده می گیرند.

کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می شود

به گزارش ایسنا، ویتامین B 12 در رژیم غذایی کمیاب است و تنها در خوراکی هایی که از منابع حیوانی تهیه می شوند، یافت می شود.

بدن انسان روزانه تنها به 2.4 میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد که میزان بسیار بسیار کمی است. با این حال کمبود همین میزان اندک از ویتامین B 12 در بدن هم می تواند بر سلامت و کیفیت زندگی تاثیر منفی بگذارد.

علائم و نشانه های کمبود ویتامین B 12

یکی از علائم اولیه کمبود ویتامین B 12 خستگی است؛ سطحی از خستگی که آنقدر عمیق است که بر زندگی روزمره تاثیر می گذارد. علائم دیگر عصبی هستند و ممکن است شامل سوزن سوزن شدن در اندام ها، گیجی، از دست دادن حافظه، افسردگی و مشکل در حفظ تعادل باشد. درصورتیکه کمبود این ویتامین برطرف نشود، ممکن است برخی از این علائم به طور دائم ادامه پیدا کنند.

از آنجاییکه دلایل زیادی می تواند در بروز این علائم نقش داشته باشد، ممکن است پزشکان احتمال کمبود ویتامین B 12 را نادیده بگیرند و در غربالگری توجهی به آن نداشته باشند.

نحوه جذب ویتامین B 12

در بررسی ها تاکید شده افرادی که رژیم های گیاهی مصرف می کنند باید مکمل های B 12 دریافت کنند. جذب این ویتامین یک فرآیند پیچیده چند مرحله ای است که از دهان شروع می شود و در انتهای روده کوچک انتها میگیرد.

هنگام جویدن، ماده غذایی با بزاق دهان ترکیب می شود. هنگامی که غذا بلعیده می شود، ماده ای در بزاق موسوم به پروتئین R - پروتئینی که از تخریب ویتامین B 12 در معده محافظت میکند- همراه با غذا وارد معده میشود.

سلول های خاصی در جداره معده دو ماده ترشح می کنند که برای جذب ویتامین B 12 مهم هستند. یکی اسید معده است که مواد غذایی و B 12 را از هم جدا کرده و به ویتامین اجازه می دهد به پروتئین R متصل شود. ماده دیگری که فاکتور داخلی نام دارد با محتویات معده ترکیب شده و همراه آن ها وارد قسمت اول روده کوچک میشود.

پس از آن، شیره پانکراس، B 12 را از پروتئین R آزاد می کند و آن را در اختیار فاکتور داخلی قرار میدهد. این ترکیب به ویتامین B 12 اجازه می دهد تا در سلول ها جذب شود و به حفظ سلول های عصبی و تشکیل گلبول های قرمز سالم کمک کند. کمبود ویتامین B 12 معمولا شامل اختلال در یک یا چند مرحله از مسیر جذب است.

عوامل خطر برای کمبود B 12

بدون بزاق، B 12 به پروتئین R بزاق متصل نمی شود و توانایی بدن در جذب آن تحت تاثیر قرار میگیرد. صد ها داروی مختلف وجود دارد که می تواند باعث خشکی دهان شود و در نتیجه بزاق بسیار کمی تولید شود. این دارو ها شامل دارو های استنشاقی، ضد احتقان، دارو های ضد افسردگی، دارو های فشار خون و بنزودیازپین ها مانند زاناکس میشود که برای درمان اضطراب استفاده می شود.

یکی دیگر از عوامل بالقوه در کمبود ویتامین B 12، سطح پایین اسید معده است. محققان استفاده از دارو های آنتی اسید را به شدت با کمبود B 12 مرتبط دانسته اند.

همچنین تولید اسید معده می تواند با افزایش سن کاهش پیدا کند.

درمان کمبود ویتامین B 12

در حالیکه برخی از پزشکان به طور معمول سطح B 12 و سایر ویتامین ها را میزان گیری می کنند، معاینه معمولی تنها شامل شمارش کامل خون و آزمایش متابولیک پایه است که هیچ کدام شرایط B 12 را مورد سنجش قرار نمی دهد.

اگر علائم کمبود B 12 را مشاهده کردید باید برای آزمایش به پزشک مراجعه کنید. نوع درمان و طول دوره درمان به علت و شدت کمبود ویتامین B 12 بستگی دارد. بهبودی کامل ممکن است تا یک سال طول بکشد، اما با درمان مناسب امکان پذیر است.

به گزارش ژاپن تودی، درمان کمبود این ویتامین می تواند به صورت خوراکی، زیر زبانی یا از طریق بینی انجام شود یا ممکن است به انواع مختلف تزریق نیاز باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 آذر 1401 بروزرسانی: 9 آذر 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2306

به "کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید