احتمال نابودی جنگل های هیرکانی تا 70 سال آینده

به گزارش وبلاگ واحدی، یک کارشناس منابع طبیعی معتقد است: طبق آمار رسمی مرکز تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در سال 95 پس از 2 سال تحقیق، آمارها حکایت از این داشت که طی 11 سال 15 درصد از سطح جنگل های هیرکانی در شمال کشور کم شده است.

احتمال نابودی جنگل های هیرکانی تا 70 سال آینده

رضا شیخ پور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: 15 درصد از سطح جنگل های هیرکانی شمال طی چند سال اخیر به کاربری کشاورزی و مسکونی تغییر نموده اما نکته مهم اینجاست که به جز تغییر کاربری، این جنگل ها از داخل دستخوش آفت و بیماری شده و در حال تهی شدن است.

وی با اشاره به اینکه اگر روند تعرض به جنگل از سوی مردم یا دولت با پروژه هایی مانند سد سازی و احداث جاده های جایگزین ادامه یابد دیگر نشانی از جنگل های هیرکانی باقی نمی ماند، توضیح داد: اگر به همین روند ادامه دهیم تا 70 سال آینده حتی نیم متر مربع در شمال کشور جنگل باقی نمی ماند.

این کارشناس منابع طبیعی با تاکید بر اینکه برای احداث سد هزار قسمت وسیعی از جنگل های بکر مازندران از بین رفت، توضیح داد: طبق تحقیقات صورت گرفته معین شد پروژه های سد سازی در مقیاس سد هراز پروژه ای ناموفق در ذخیره سازی آب به خصوص در مناطقی با اقلیم خشک و نیمه خشک از جمله ایران است.

وی یادآور شد: طبق میانگین آب ارائه شده توسط وزارت نیرو حدود 40 درصد از آب ذخیره سازی شده در پشت سدها براثر تبخیر و تعرق از دسترس خارج می گردد بنابراین این پروژه ها باعث خشک شدن تالاب ها و دریاچه های طبیعی کشور ما شده اند.

شیخ پور، بهترین راه برای ذخیره سازی آب را توسعه پوشش گیاهی دانست و اضافه نمود: با توسعه پوشش گیاهی آب در سفره های زیر زمینی ذخیره شده و احتیاج به اجرای طرح های سد سازی که در کشور منسوخ شده و باعث هدر رفتن منابع ریالی می گردد، نیست.

وی توضیح داد: تکمیل سد هراز بیش از هزار میلیارد تومان بودجه را در بر دارد در صورتی که اگر این مبلغ برای احیای جنگل ها به کار گرفته گردد، می تواند بسیار مؤثرتر باشد.

شیخ پور گفت: سد هراز بر روی گسل سراسری قرار گرفته و این حجم عظیم آب که با ذخیره سازی در پشت سد به وجود می آید خود می تواند عاملی برای تحریک گسل باشد.

این فعال زیست محیطی با بیان اینکه حوضچه سد هراز دقیقاً جایی واقع شده که کمی بالاتر از آن منطقه دفن زباله آمل و شهرهای اطراف است، اعلام کرد: شیرابه های این زباله ها طی چند سال اخیر در دل زمین فرو رفته و ممکن است آب سد را آلوده کند. این حجم آب وقتی با این آلودگی در هم آمیخته می گردد حتی برای صنعت کشاورزی نیز مضر است و سونامی سرطان را در منطقه در بر خواهد داشت.!

وی اظهار کرد: مدیریت حاکم بر کشور ما، مدیریتی حاکم بر محور دانایی نیست. پروژه سد سازی باید مبتنی بر توسعه پایدار باشد اما توسعه نامتوازن مانند اجرای طرح سد سازی هراز بحران های زیست محیطی را رقم می زند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 197

به "احتمال نابودی جنگل های هیرکانی تا 70 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال نابودی جنگل های هیرکانی تا 70 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید