در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ پیچیدگی های سلامت، چالش قرن بیست و یک

به گزارش وبلاگ واحدی، تکیان گفت: پیچیدگی های حوزه سلامت یکی از چالش های جدی جهان در قرن بیست و یکم است که باید در اولویت اول سیاست گذاری های قرار بگیرد.

در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ پیچیدگی های سلامت، چالش قرن بیست و یک

علیرضا تکیان مدیر گروه سیاست گذاری و سلامت جهانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار ، اظهار کرد: محور های فکری در حوزه سلامت در قرن بیست و یکم با چالش هایی زیاد روبرو شده که این چالش ها با پیچیدگی های سلامت روبرو است، به طوری که در قطار توسعه جهانی برای محفوظ ماندن سلامت از همه خطرات، احتیاج به حاکمیت و ابزار حاکمیتی جدید است.

وی ادامه داد: سلامت باید برای تحقق توسعه کشور ها و ایجاد عدالت اجتماعی برای همه سطوح جامعه به یک نظام ارزشی تبدیل گردد.

ضرورت سیاست گذاری در پاسخ گویی به پیچیدگی های سلامت

تکیان اظهار کرد: همچنین باید برای پاسخ به پیچیدگی های سلامت سیاست گذاری هایی خوب انجام گردد که این موضوع احتیاجمند تغییر محور های تفکر در حوزه سلامت است، زیرا سلامت به عنوان محوری اصلی در کشور های پیشرفته محسوب می گردد.

وی بیان نمود: سلامت باید به عنوان یک محور اصلی برای سایر بخش های مختلف مانند کشاورزی، اقتصادی، امنیت و حتی عدالت قرار بگیرد و چارچوبی در جهان برای سیاست گذاری در حوزه سلامت در راستای ارتقای آن در جامعه شکل گرفته است.

تکیان بیان نمود: همچنین سلامت باید به نوعی محور همه حرکت ها و تفکرات قرار بگیرد تا همه دستگاه ها و سازمان های ذی ربط در راستای حفظ و ارتقای آن کوشش 2 چندان و برنامه ریزی خوبی انجام دهند.

مدیر گروه سیاست گذاری و سلامت جهانی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان نمود: حاکمیت سلامت باید به سمت حاکمیت برای سلامت حرکت کند و این حوزه باید به گونه ای سیاست گذاری گردد تا در تمام سطوح دولت ها به موضوع اصلی و اولویت اول دولت ها تبدیل گردد.

وی گفت: موضوع سلامت ما را به مفهوم انسان توسعه یافته نزدیک می نماید و سلامت باید هدف اول نظام های مختلف در جهان محسوب می گردد.

تکیان یادآوری کرد: امروزه به دلیل رشد چشمگیر علم و فناوری، آینده پذیری برای حوزه سلامت یکی از ضروریات کشور است به همین دلیل برای عقب نماندن از تولیدات علمی در حوزه بهداشت و درمان و همگام بودن با کشور های پیشرفته باید توجه ویژه به موضوع آینده نگری در حوزه سلامت داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 189

به "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ پیچیدگی های سلامت، چالش قرن بیست و یک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ پیچیدگی های سلامت، چالش قرن بیست و یک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید