نحوه نگه داشتن سیر تازه با چند روش ساده

به گزارش وبلاگ واحدی، اگر دنبال روشی برای نگه داشتن سیر تازه به مدت طولانی هستید، کافی ست تنها با چند نکته آشنا شوید. سیر به خصوص در غذاهای شمالی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اگر در شمال زندگی نموده باشید احتمالا بارها شاهد آن بوده اید که خیلی از افراد حتی اگر یک باغچه کوچک هم داشته باشند، از خیر کاشت سیر نخواهند گذشت!

نحوه نگه داشتن سیر تازه با چند روش ساده

اگر شما جزو کسانی بودید که از عطر و طعم سیر بدشان می آمد شاید خیلی مشتاق خواندن این مقاله نبودید؛ ولی حالا که این جا هستید، حدس می زنیم جزو شیفتگان سیر باشید و می خواهید با روش های نگه داشتن سیر تازه آشنا شوید تا بتوانید بیشتر و در زمان طولانی تری از آن استفاده کنید.

احتمالا تایید می کنید که خوردن سیر تازه در کنار غذاهای مختلف، مزه بهشت می دهد و لذت غذاخوردن را چند برابر می نماید. اگر شما هم دوست دارید بدانید که طرز نگه داشتن سیر تازه چگونه است و چطور می توان آن را در خانه نگه داشت تا به مدت طولانی تر عمر کند، با ادامه این مطلب همراه باشید.

نحوه نگه داشتن سیر تازه در اشکال مختلف آن

اولین نکته ای که برای نگهداری از سیر باید در نظر داشته باشید این است که باید ببینید آیا سیر شما پوست نموده است یا خیر؟ اگر پوست آن کنده شده است، آیا خرد شده است یا نه؟ بسته به تمام این مسائل، زمان نگهداری از آن می تواند متفاوت باشد.

نگهداری از سیر با پوست

برای نگهداری از سیر زمانی که به صورت بوته ای ست، بهتر است تا جایی که به آن نیاز ندارید، دست به بوته ها نزنید؛ چراکه وقتی آغاز به پوست کندن می کنید، طول عمر آن ها کاهش می یابد.

نگهداری از سیر پوست نموده

اگر می خواهید در حین نگه داشتن سیر تازه باقی بماند، وقتی که حبه های آن را پوست نموده اید، کافی ست آن ها را در یک کیسه زیپ دار قرار دهید و در فریزر بگذارید. هر گاه به سیر نیاز داشتید، آن را از فریزر دراورید و مصرف کنید.

نگهداری از سیر خردشده

برای نگهداری سیر تازه خرده شده، آن را در یک ظرف دربسته قرار دهید و در یخچال بگذارید. بعضی از افراد، سیر تازه و نپخته را در روغن زیتون می ریزند و سپس در یخچال می گذارند. گفته می گردد نگه داشتن سیر تازه و پخته نشده در روغن باعث ایجاد بوتولیسم می گردد.

پس اگر این کار را انجام داده اید، هر چه زودتر دست به کار شوید و با آن یک غذا بپزید که بتوانید از این سیر ها استفاده کنید. حیف است این گنج ارزشمند راهی زباله گردد! اگر هم دیر اقدام نموده اید، متاسفانه دیگر چاره ای نیست و باید با این دردانه های ارزشمند خداحافظی کنید.

نگهداری از سیر و جوانه هایش

سیرهایتان جوانه زده اند؟ پس آن ها را دور بریزید. نه! نه! صبر کنید! شوخی کردیم. این چه کاری ست که می خواهید با سیرهای بیچاره انجام دهید؟ کار شما مثل این می ماند که بخواهید چند تکه طلا را در زباله بیندازید.

اگر در حین نگهداری از سیر متوجه شدید که بعضی از آن ها جوانه زده اند، سیرهای سالم را در غذا بریزید و جوانه زده ها را در گوشه ای از حیاط خانه خود بکارید. این گونه به سیرهای تازه ای دسترسی خواهید داشت که خودتان کاشته اید. پیشنهاد می کنیم این بار که سیرهایتان جوانه زدند، زانوی غم بغل نگیرید و کمی کشاورزی کنید؛ سپس از روش هایی که برای نگه داشتن سیر تازه به شما آموزش دادیم استفاده کنید تا عمر طولانی تری داشته باشند.

طرز نگهداری از سیر برای مدت طولانی

وقتی سیر می خرید، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که نحوه نگه داشتن سیر تازه چگونه است؟ چه شرایطی را باید فراهم کنید تا بتوانید آن را به مدت طولانی تری در خانه نگه دارید تا تازه باقی بماند؟ برای پاسخ به این سوال ها و آشنایی با طرز نگهداری از سیر، ادامه مطلب را بخوانید.

نگه داشتن سیر تازه دور از چشم آفتاب

آفتاب مستقیم باعث می گردد فرایند خراب شدن سیر تسریع گردد. بعلاوه گرما به ایجاد بوی بد یاری می نماید. اگر سیرهای شما پوست ننموده هستند، برای این که در زمان های نگهداری، سیرها تازه باقی بمانند و بیشتر عمر نمایند، آن ها را در یک سبد سیمی که در گوشه ای از آشپزخانه یا انباری شما آویزان است قرار دهید. سیرها باید دور از تابش مستقیم نور خورشید باشند.

نگه داشتن سیر تازه در یک جای خشک و خنک

برای نگه داشتن سیر تازه به مدتی طولانی تر، از یک مکان خشک و خنک یاری بگیرید. این مکان می تواند یخچال خانه شما باشد. می توانید سیرها را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و در یخچال بگذارید.

درست است که شما عاشق عطر و طعم سیر در کنار غذا یا داخل غذا هستید؛ اما احتمالا دوست ندارید یخچالتان هم بوی سیر بگیرد. جهت جلوگیری از این اتفاق می توانید برای نگهداری سیر تازه، آن ها را در بخش پایین یخچال که مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات است قرار دهید.

نگه داشتن سیر تازه در جایی با تهویه مناسب

اگر می خواهید در طول فرایند نگهداری، سیر تازه باقی بماند، آن را در یک کشوی کوچک محصور نکنید. جایی را برای این کار برگزینید که تهویه خوبی داشته باشد. به جای پلاستیک از کاغذ یا یک وسیله تورمانند یا مشبک استفاده کنید.

نگهداری از سیر با درست کردن سیرترشی

تا این جا به شما گفتیم که چگونه می توانید به نگه داشتن سیر تازه بپردازید؛ اما یکی از راه های نگهداری سیر و شاید یکی از لذیذ ترین و مجذوب کننده ترین آن ها، درست کردن سیرترشی باشد. حتما تابه حال سیرترشی را در کنار غذاهایی مثل باقلاقاتق امتحان نموده اید. اگر تا کنون این ترشی را تست ننموده باشید، باید بگوییم که نصف عمرتان بر باد رفته است! در هر صورت شما می توانید با استفاده از این روش هم به نگهداری از سیر اقدام کنید.

نحوه نگه داشتن سیر تازه و سبز چگونه است؟

اگر منظورتان سیر سبز بوده است، ما این جا به شما راهی را یاد می دهیم که بتوانید این سیرهای سبز مجذوب کننده را ذخیره و در زمان هایی که نیاز دارید از آن ها استفاده کنید. متاسفانه این سیرهای سبز یا به عبارت دیگر این موجودات شگفت انگیز مجذوب کننده، همواره و در همه روزهای سال ممکن است وجود نداشته باشند. ولی مگر می گردد بدون آن ها زندگی کرد؟ بله ولی به سختی! برای این که این سختی را کاهش دهیم، بد نیست با نحوه نگه داشتن سیر تازه و سبز آشنا شوید.

تابه حال سیر سبز را در کنار غذا خورده اید؟ محشر است! اگرچه هیچ چیز جای سیر سبزی را که به تازگی از حیاط خانه چیده شده است نمی گیرد؛ ولی شما می توانید با فریز کردن آن، به مدت طولانی تری از آن استفاده کنید. بالاخره بهتر از هیچی ست.

برای نگه داشتن سیر تازه و سبز، ابتدا آن ها را کامل بشویید. سپس آن ها را خرد کنید و در کیسه زیپ دار قرار دهید. قبل از بستن زیپ، هوا را کامل خارج کنید. در فریزر قرار دهید و هر زمان که خواستید آن ها را در غذاهای مختلف به کار ببرید.

اگر نمی خواهید برای نگه داشتن سیر سبز از فریزر استفاده کنید، می توانید آن ها را در کشوی یخچال و در یک کیسه توری قرار دهید تا هوا در اطراف آن گردش کند. احتمالا تا چند روزی سیرهایتان تازه باقی می مانند.

بعلاوه برای نگه داشتن سیر سبز در یخچال می توانید آن را در یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید و در یک کیسه پلاستیکی بگذارید. یا این که آن را در یک لیوان بلند قرار دهید؛ درحالی که ریشه هایش در آب هستند.

سه نکته مهم برای نگهداری از سیر

حتی اگر از عطر و طعم سیر هم خوشتان نمی آید و همواره از او کینه به دل دارید، باید بدانید که سیر از خواص فراوانی بهره می برد. پس چه بهتر با طرز نگه داشتن سیر تازه آشنا شوید تا بتوانید همواره از آن استفاده کنید؛ حتی شده است با اکراه!

اگر بخواهیم به مهم ترین نکات در هنگام نگهداری از سیر اشاره کنیم، باید سه مورد را نام ببریم و به این ترتیب مقاله را به سرانجام برسانیم. ما نه دلمان می آید از خود سیر دل بکنیم و نه مقاله مرتبط با آن را به این زودی تمام کنیم؛ ولی چاره ای نیست و باید بعد از اشاره به این سه مورد، مقاله آشنایی با نحوه نگه داشتن سیر تازه را هم به سرانجام برسانیم. این شما و این هم سه نکته سرانجامی:

  • یک مکان خشک و تاریک، جایی مناسب برای نگه داشتن سیر است.
  • تا زمانی که به سیر نیاز ندارید بوته آن را باز نکنید.
  • برای نگهداری هرچه بهتر از سیر، آن را در توری قرار دهید.
منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: huseynvahedi.ir شناسه مطلب: 2210

به "نحوه نگه داشتن سیر تازه با چند روش ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه نگه داشتن سیر تازه با چند روش ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید